• Doğumdan sonra hem anne hem de bebek için yeni bir dönem başlamış olur. Anne için lohusalık dönemi başlarken bebek için de dışarıda bir yaşam başlamış olur. 0-3 yaş döneminde yaşanan bakımveren ve bebek arasındaki ilişki bir çocuğun gelecekteki yaşamının da temelini oluşturur.
    İlk yıllar anne- baba bebek arasındaki bağın kuvvetlendiği en keyifli süreçtir.

Bağlanma, her yaşta insanın, hayatındaki özel insanlara karşı hissettiği güçlü ve şevkatli bağ olarak tanımlanır. Bir İngiliz psikoloğu olan John Bowlby teorisine göre 20. yüzyılın ortasında bebeklerin kurdukları ilk ilişkilerin, yani bakımları sağlayanlarla olan disklerinin, bebeklerin gelecekteki psikolojik işlevleri açısından önemini vurgulayan bir hipotez geliştirmiştir. Bağlar genellikle hayatın ilk aylarında kurulup bebek ve bakımını sağlayan kişi arasında tekrarlayan etkileşimler sayesinde gelişir.

Bu Atölye’de bağlanma ile ilgili neler yapacağız?:

Bağlanma teorisi temelli yapılandırılmış oyunların deneyimleneceği bu atölye ile 0-6 ay bebeği olan ebeveynler bebekleriyle birlikte uzman gelişim psikoloğu eşliğinde erken dönem ebeveyn-bebek iletişimini destekleyici bir araç olan çeşitli oyunlara aktif olarak katılacaklardır.

Bu atölye sonunda  güvenli bağlanma ilişkisini  ebeveyn-bebek arasındaki doğal bağ temel alınarak hazırlanmış oyunlar yolu ile sürdürmeyi ve bebek-ebeveyn arasındaki etkileşimin daha da güçlenmesini amaçlamaktadır.

Yaklaşık 1 saat sürecek bu atölye çalışmasına yaklaşık  7 bebek ve ebeveynleriyle birlikte katılacak ve birlikte  planlanmış bireysel/grup uygulamalarını deneyimleyeceklerdir.

💛 Bebek Masajı 💚 Baby Yogası ve Egzersizleri 💛 Bebek Refleksolojisi 💚 Duyusal entegrasyon 💚 Eğlence, oyunlar ve oyun 💛 Bağlanma deneyimleri konuları çalışılacaktır.

Ayrıca katılımcı ebeveynlerin oyunları çeşitlendirebilmeleri amacıyla her yapılan etkinliğin kazanımları hakkında bilgi verilecektir.
Gerekli tüm materyaller çalışma yürütücüsü tarafından sunulacaktır. Çalışmaya rahat kıyafetlerle katılmanız önemle rica olunur.

Tarih: 21 Temmuz Pazar

Saat 11:30 : 0-6 Ay Bebekler ve Ebeveynleri

Yer: Ataşehir Baby Sensory

Katılım Ücreti: Tek ebeveyn 150 TL(anne-baba birlikte katılım 200TL)


Atölyeler, uzman Gelişim Psikoloğu Duygu PEKEL Göksel liderliğinde yürütülecektir. Duygu PEKEL GÖKSEL, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’ndan lisans derecesi almışt
ır.

2007 yılında İstanbul Üniversitesi Gelişim Psikoloji Bölümünden uzmanlığını alan Pekel Göksel, Halen Maltepe Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Doktora programına devam etmektedir.2012 yılı itibari ile merkezi İngiltere’de bulunan 0-3 yaşa yönelik uluslararası  duyu eğitimi programı olan “Baby Sensory (0-13 Ay)” ve “Toddler Sense (13+) ” programlarının Türkiye temsilciliğini almış eğitimleri Ataşehir’deki merkezinde uygulamalarına 2013 yılında başlamış ve halen sürdürmektedir.

Özellikle erken dönemde bebek-çocuk ve aile sistemlerine yönelik çalışmalarda yoğunlaşan Pekel, 0-6 yaş arası bebek ve çocukların gelişimsel değerlendirmeleri ve takibi, riskli bebeklerin gelişim takibi, aile eğitimi, gelişim testleri uygulamalarını yapmakta ayrıca oyun, beslenme, tuvalet eğitimi, kardeşler arası ilişkilerin düzenlenmesi, davranış bozuklukları, çocuğa uygun çevre düzenlemesi, konuşmanın gelişimi, ekran bağımlılığı, okul sorunları, aile içi iletişim problemleri gibi konularda Suadiye’deki ofisinde ailelere bireysel danışmanlık vermektedir.