“Duyusal Beyin: Yaşamın ilk üç yılında duyusal bütünlüğün önemi”
 
Duyusal girdiler beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Pozitif duyusal deneyimler bebek ve çocuklarda bilişsel, duygusal ve motor gelişimi destekler. Bununla birlikte olumsuz duyusal deneyimler, zayıf duyusal deneyim ya da beyin tarafından zayıf işlemlenen duyusal bilgiler bebek ve çocukların gelişmesinde zorluklar oluşmasına neden olmaktadır.

Erken dönemde bazı uyku, beslenme, motor gelişim ya da duygusal alan ile ilgili sonuçların altında zayıf  duyu bütünleme yatabilmektedir. Bu yönüyle erken dönemde bu ayrımın yapılması ve uygun desteklerin sağlanması bebeklikte oldukça plastik olan beyinde dramatik derecede pozitif değişimler sağlayabilir.

Bu eğitimde katılımcılar 0-36 ay arasında duyu gelişimi ve duyuların fonksiyonlara etkisi, bebeklerde duyu bütünleme zorluklarının günlük yaşamdaki uyku, beslenme ve duyu-motor gelişimindeki görünümleri ile ilgili bilgi sahibi olacaklardır.

Eğitim 0-36 Ay çocuğu olan ebeveynler içindir ve mümkün olduğunca gündelik yaşamdan örnekler verilerek anlatım yapılacaktır.

 
Dr. Aymen BALIKÇI,  Fizyoterapist & Fizyolog Hakkında:
 
2006’da İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Bölümünden, Fizyoterapist ünvanı ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra birçok özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist olarak çalıştı. 2008 da Pediatrik Terapi Merkezini (Şu anki adı Sense On PT & OT) kurarak bilimsel, etik ve dinamik bir ekip oluşturmuştur. 2010 da Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.  2018 yılı Ocak ayında Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalında “Epilepsili Sıçanlarda Taktil Uyaranların Nöroanatomik, Davranışsal ve Elektrofizyolojik Etkilerinin Araştırılması” adlı tezi ile Bilim Doktoru ünvanını almıştır. Duyuların davranış, nöroanatomi ve elekrofizyoloji üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar yapmaya devam etmektedir.
2009 ve 2010 da katıldığı DIR/Floortime eğitimlerini tamamlayarak uygulayıcı ünvanı almıştır. 2014-2016 yılları arasında ergoterapist Rosemary White ile birlikte DIR/Floortime konusunda Türkiye’de düzenlenen birçok eğitimde asistanlık yapmıştır.
2010 yılında EBTA tarafından düzenlenen 8 haftalık NDT/Bobath eğitimini tamamlamıştır. 2013 yılında EBTA tarafından düzenlenen nörolojik ve gelişimsel problemleri olan bebeklerde NDT/Bobath  ve 2015 yılında yine EBTA tarafından düzenlenen NDT/Bobath konseptine göre Fasilitasyon Teknikleri ileri düzey kurslarına katılmıştır.
2013 yılında ABD’nin Colorado eyaletinde TheraTogs’u geliştiren fizyoterpist Beverly Cusick’ten ileri düzey biyomekanik ve TheraTogs giydirme eğitmenliği eğitimi almıştır. 2014-2015 yılları arasında İstanbulda düzenlenen eğitimlerde Beverly Cusick’e asistanlık yapmıştır.
2011 de USC/WPS ve SI Network işbirliğiyle düzenlenen Ayres Duyu Bütünleme Terapisi uygulayıcı seviyesi kurslarını tamamlamıştır ve SIPT sertifikalı bir terapisttir (Sensory Integration And Praxis Test). Birinci duyu bütünleme sertifika eğitimi tamamladıktan sonra farklı bakış açıları kazanmak adına dünyada bulunan 5 farklı ekol ve 10’un üzerinde eğitmenden duyu bütünleme konusunda eğitimler almıştır. Eğitim aldığı eğitmenlerden bazıları Dr. Susanne Smith Roley, Dr. Zeo Mailloux, Prof.Dr. Erna I. Blanche, Dr. Sue Young, Dr. Lucy Jane Miller, Dr. Teresa May-Benson, Dr. Tina Champagne, Prof.Dr. Rosean Schaaf. Duyu bütünleme konusunda Amerika, Israil, Portekiz, İspanya, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Güney Afrika, Hindistan, ve Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkede alanında uzman 20’nin üzerinde Profesyonel ile çalışma fırsatı bulmuştur ve bu uzmanlar ile birçok ortak proje yürütmektedir. Duyu Bütünleme alanında 2014’den bu yana birçok uzman ile birlikte uluslararası platformda asistan eğitmenlik yapmaktadır. Duyu bütünleme alanında hem klinik hem bilimsel araştırma alanında uluslararası platformda tanınan bir profesyoneldir.
Uluslararası Ayres Duyu Bütünleme Eğitmi Koalisyonu (ICEASI) kurucu üyesidir. Bununla birlikte Ayres Duyu Bütünleme’de kullanılmak üzere geliştirilmekte olan EASI ölçeğinde uluslararası danışılan uzmanlardan biridir.
2013 de SI Network ve Star Center işbirliğiyle Güney İrlanda’da düzenlenen yeme/beslenme problemi olan çocuklarda SOS terapi metodunun eğitimini tamamlamıştır.
2013 yılında İngilterenin Canterbury Christ Church üniversitesinde düzenlenen iLs işitsel terapi modelinin eğitimini tamamlamıştır. Daha sonra ABD’de TL işitsel terapi modelinin eğitimini almıştır.
2016 yılında pediatrik terapi alanında uygulanmakta olan birçok farklı masaj eğitimlerini tamamlamıştır. Bu alanda pediatrik masaj terapisti, bebek masajı eğitmeni eğitimlerini ABD’nin Boston bölgesinde bulunan bir masaj okulunda Liddle Kidz Foundation’dan almıştır. Bununla birlikte otizm spektrum bozukluğu içindeki bireyler için geliştirilmiş kanıt düzeyi yüksek bir masaj modelinin eğitimini de ABD Boston’da bulunan Boston Medical Center’da tamamlamıştır.
Nörofizyoloji, nöroanatomi ve davranış ilişkililerini açıklamaya çalışan bilimsel araştırmalarına devam etmektedir. Klinik olarak 0-16 yaş aralığında duyusal, motor ve duygusal zorlukları olan çocuklara ve ailelerine değerlendirme, danışmanlık ve terapi desteği sağlamaktadır