İstanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünü 2001 yılında bitiren Göksel daha sonra Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Zihinsel Engelliler lisans programını tamamlamıştır. 2007 yılında ise “Öğrenme Güçlüğü Olan ve Olmayan Çocukların Üst Biliş Özelliklerinin Karşılaştırılması” konulu yüksek lisans tezini vererek İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünden uzmanlığını almıştır. Şu anda Maltepe Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Doktora programına devam etmektedir.

Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı, Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Portage Gelişim Tarama Ölçeği, Pep-r (psiko-eğitimsel profil), Denver Gelişimsel Tarama Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu testi, Frostig Görsel Algı Testi, Gessel gelişim Figürleri Testi, Temel Kabiliyetler testi (7-11 yaş ve 5-7 yaş), Pecs (resim değiştirme yolu ile iletişim), PASS Müdahale Programı-Prep, eğitimlerini tamamlamıştır. Türk Psikanaliz Derneği’nde Rorschach mürekkep testi ile çocuğun değerlendirilmesi ve C.A.T., kurslarına ise halen devam etmektedir. Amerika’da ve Türkiye’de kitapları yayınlanan Monta Z. Brynt’tan “Baby Sign Language (Bebek İşaret Dili)” eğitimi almıştır.

Duygu Pekel Göksel son yıllarda özellikle çocukların erken dönemde ayrıntılı olarak gelişimlerinin değerlendirilerek gereksinimlerinin tanınmasına yönelik çalışmalarda yoğunlaşmıştır. Belirlenen aralıklarla çocuğun gelişimsel takibinin yapılması, tespit edilen sorunlara erken dönemde müdahale edilmesi, çocuğun görsel, motor, bilişsel, dil-duyusal ve sosyal gelişim alanındaki gereksinimleri için ailelere danışmanlık hizmeti verilmesi, destek eğitim programlarının hazırlanması konularında çalışmalarını sürdürmektedir. 2012 yılı itibari ile merkezi İngiltere’de bulunan 0-3 yaşa yönelik uluslararası erken çocuk eğitimi programı olan “Baby Sensory (0-13 Ay)” ve “Toddler Sense (13+) ” programlarının Türkiye temsilciliğini alarak uygulama için gerekli eğitimleri İngiltere’de tamamlamış ve bu programların Türk kültürüne uyarlanması çalışmaları yapmıştır.