Bizi Arayın

Blog

Bebeklerde Karın Üstü Zaman

Bebeklerde Karın Üstü Zaman

Bebeğin önden arkaya ya da arkadan öne dönmesi bebeğin gelişiminde çok önemli bir kilometre taşıdır. Oturma, emekleme ve yürüme gibi diğer tüm denge becerilerinin başlangıç noktasıdır ve tüm vücut hareketleri üzerinde kontrol sağlamaya yarar. Kaba motor becerilerinin yanı sıra ince motor yani el ve parmak becerilerinin gelişimini sağlar. Bebekler ellerini açıp kapatarak çevresinde gördüğü objeleri ellerine alarak dokunma hislerini harekete geçirerek beyne giden ve gelen sinaptik bağlantıları geliştirirler.

Önden arkaya dönme genellikle üç aylıkken, arkadan öne dönme ise altı aylıkken ya da o civarda gerçekleşir. İri bebeklerin önden arkaya, arkadan öne dönmeleri daha uzun zaman alabilir. Premature bebekler de bu hareketleri normal gününde doğanlardan daha geç yapabileceklerdir.Dönme yeteneği daha çok bebeğin vücudunun üst kısmının (baş, boyun, omuzlar, kollar ve göğüs) gücüne bağlıdır. Bu beceri kazanıldığında bebeğiniz duruşunu kendisi seçecek ve tekrar sırt üstü yatış durumuna dönecektir. Karın üstü yatmasına daha fazla izin verilen bebekler bu beceriyi sırt üstünde daha çok vakit geçiren bebeklere göre daha çabuk kazanırlar.

1992 yılında ABD Pediatri Akademisi(AAP) ani bebek ölümlerinin önlenmesi için bebeklerin karın üstü uyutulmamaları gerektiğini duyurmasından sonra karın üstü yatış pozisyonunu azaltmaya yönelik uygulanma ve de öneriler artmıştır. Bunun bir sonucu olarak ebeveynler “ani bebek ölümü sendromu” nu önlemek için bebeklerinin sırtüstü yatış pozisyonunda yatırılması ile ilgili hassasiyet sahibi olmuşlardır. Fakat bebeğin bu duruma maruz kalması sadece yatış pozisyonu ile ilgili değildir. Bebeğin anne sütüyle beslenmemesi, yattığı yerin bebek hijyenine uygun olması, bebeğin fazla sıcağa maruz kalması, bebeğin yatağının çok sert veya çok yumuşak olması, bebeğin yattığı yerde dolanmasına ve nefes alamamasına neden olacak örtü, oyuncak bulunması, evde sigara kullanılması gibi faktörler de etkilidir.

Evet sırt üstü uyuması bebeğiniz için daha güvenlidir ve ani bebek ölümü sendromundan bebeğinizi korur ama karın üstü vakit geçirme de normal gelişiminin bir parçasıdır. Özellikle uyanıkken bebeğin yerde karın üstü durmasını sağlamak birçok açıdan onun gelişimini destekler. Ayrıca bebeğinizin karın üstü pozisyonda zaman geçirmesi gaz sancısını önlemeye veya var olan gaz sancısını azaltmaya yardımcı olur.
Bu temel hareket nasıl desteklenmeli?

Aşağıdaki durumlar bebeğinizin dönme/ yuvarlanmasına yardımcı olacaktır:
• Bebeğin karın üstü durmasına doğumdan 1 ay sonra başlayabilirsiniz.
• Bebeğin günde en az 2 defa 5-10 dk.lık sürelerde karın üstü düz bir yerde durmasını sağlayabilirsiniz.
• “Doğru Zamanlama” çok önemlidir. Bebeğinizin yorgun veya aç olmadığı bir zamanı seçmek, onun için tecrübeyi zenginleştirecektir.
• Bazı bebekler karın üstü durmak konusunda isteksizlik gösterebilirler ama zamanla kasları güçlendikçe buna alışacaklardır.
• Karın üstü durmasına daha fazla izin vermek bebeğinizin yuvarlanabilmesi için üst vücut kaslarının kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Bebekler 3 aylık olduklarında yüzükoyun yatırıldıklarında ellerinden destek alarak başını 1 dakika 90 derece açı ile dik tutabilir.
• Sırt üstü durumdan yüz koyun dönmesi oyun yoluyla teşvik edilebilir. Başın sağ ya da sol tarafında dikkatini çekecek bir oyuncak gösterildiğinde veya çıngırak sallandığında bebeğiniz almak için ondan tarafa dönecektir.
• Bebeğinizin kollarını ve bacaklarını doğru pozisyonda tutunuz ( bir kol ve omuz vücudun alt kısmında, diğer diz bükülü) ve onu hafifçe yuvarlayınız. Bebeğiniz hemen öğrenecek ve kendiliğinden dönme çalışmaları yapacaktır.
• Bebeğinize güzel bir şarkı, ninni mırıldanarak onu hafifçe sallayıp döndürebilirsiniz.
• Size dönebilmesi için saklanıp ortaya çıkma (ce-e) oynayabilirsiniz.
• Dönmeyi eğlenceli bir aktivite haline getirin. Eğer bebeğiniz huzursuzlanırsa sakince kaldırın ve oyuna hazır olduğunda tekrar deneyin.
• Eğer bebeğiniz 9 aya kadar dönemiyorsa doktorunuza danışın .

Bu sitenin Web Tasarım ve Web Yazılım işlemleri WebWorks İstanbul tarafından hazırlanmıştır.